O krupských ružiach

Rozárium - záhrada alebo časť záhrady kde sa nachádzajú hlavne ruže v kombinácii jedného alebo viacerých druhov. Zažívalo rozmach už v roku 1910, keď sa grófka kúpou dostala k unikátnej kolekcii ružiarskych výpestkov najväčšieho uhorského šľachtiteľa Rudolfa Geschwinda (1829 - 1910).

O krupských ružiach

Ten ich ešte pred smrťou ponúkol M. H. Chotekovej, ktorá 18. júna 1910 prišla osobne do Krupiny pri Zvolene na obhliadku a po prevoze do Krupej dala ruže vysadiť vo svojom rozáriu. Tak sa stalo, že rozárium sa naraz rozšírilo až o 2000 nových ruží. V ružiarskom svete sa za najväčšiu zásluhu pripisovanú grófke považuje práve uvedenie týchto sort do predaja v roku 1926, ktoré sa vtedy dali kúpiť iba v Dolnej Krupej. V tom istom roku uviedla aj dve vlastné ruže (Fenomén a Ignis) a pokračovala v jedinečnom rozširovaní ruží z Geschwindovej zbierky. Predaj dokonca rozšírila nielen na blízke okolie ale aj ako export do celej Európy, USA a Kanady.

menovky-ruzi-dolna-krupa.jpg

V rozáriu sa okrem toho pestovali aj vzácne a niektoré celkom zriedkavé druhy ruží. Časť z nich sa vtedy dala kúpiť dokonca iba v Dolnej Krupej. Jedinečné boli tmavočervené ruže s bielymi bodkami La plus belle ponctuée, ružové s bielymi pruhmi alebo škvrnami Rosa mundi, Trikolore de Flandre, Madam Hardi, Berle de panaché...

Z Geschwindových medziproduktov, ktoré už on sám nestihol vyšľachtiť, vznikli práve v Dolnej Krupej rukami grófky Chotekovej nové odrody ruží: Sentigera michigan mildgvil (1929), Climbing ruže Jean Liabeaud (1930), Fenomén (1934), Ignis (1934) a iné.

Najširšiu obľubu medzi zákazníkmi si získali ružovočervená Geschwindova najkrajšia, tmavočervená Geschwindova neúnavná, popínavá ruža Multiflora, purpurovočervená Säckingenský trubač, ružová Severokrajná I., ružovočervená Severokrajná II., lesklá červená Geschwinds Georgeus a svetloružová sorta bez tŕňov Geschwindov rad.

Počas 1. svetovej vojny grófka vymenila starostlivosť o ruže za pomoc raneným vojakom a rozárium postupne upadalo. Po roku 1921 sa aj vďaka podielu z dedičstva po bratovi Rudolfovi situácia znova zmenila k lepšiemu. Založila ružovú škôlku a výpestky predávala, aby mohla udržiavať svoje obrovské rozárium. Podľa katalógu z roku 1926 v ňom rástlo 5000 ruží a v roku 1929 až 6000. Na predaj ponúkala 711 kultivarov o tri roky neskôr bolo k odberu až 885 odrôd. Návštevníci tohto miesta stáli v údive a odchádzali nadšení. Odborníci považovali dolnokrupskú ružovú záhradu v čase kvitnutia za jednu z najväčších krás v krajine.

rozarium-historicka-foto.jpg

Vďaka grófke Chotekovej sa na trh dostali Severokrajné ruže (Nordlanrose). Tie prešli tvrdými skúškami v tuhých zimách 1916/1917 a 1922/1923, keď odolávali vyše 25-stupňovým mrazom. Vtedy vymrzli aj niektoré dreviny v parku, no ruže akoby zázrakom prekonali kruté mrazy absolútne nepoškodené. Bez väčšej ujmy dokonca odolali aj rekordným mrazom v roku 1929, keď teplota klesla pod –35°C.

Späť na články

1. 12. 2021

Prihláška na medzinárodnú konferenciu

Prvá medzinárodná konferencia s názvom Vplyv šľachtických rodov na formovanie kultúrneho dedičstva, sa v našom krupskom kaštieli uskutoční budúci rok v novembri. My nenechávame nič na náhodu a na každý detail myslíme v predstihu. Máte záujem o aktívnu účasť na pripravovanej konferencii?

15. 11. 2021

Projekt Treasures

Slovenské národné múzeum (SNM – Historické múzeum a SNM – Hudobné múzeum, Kaštieľ Dolná Krupá) a obec Marchegg so Spolkom/Rakúske národopisné múzeum vo Viedni (ÖMV) získali finančné prostriedky z programu Interreg V – A SK – AT na realizáciu projektu Treasures.

6. 10. 2021

9.10.2021 Nordic Walking pre všetkých

Viete, kedy je správny deň na začiatok niečoho nového? Presne v sobotu 9.10.2021. V našom kaštieľskom parku sa bude ,,chodiť s paličkami“. Od 16:30 do 18:00 sa s profesionálnymi lektormi naučíte správnu techniku severskej ozdravno-športovej aktivity.