Ruka v ruke s kaštieľom vyrastal aj park. Reprezentatívna budova sa nachádza v obklopení nádhernej krupskej prírody. Je pravdepodobné, že okolie kaštieľa sa začalo budovať okolo 18. storočia. Najskôr sa udržiavala len časť areálu. Kaštieľski záhradníci sa starali predovšetkým o bezprostredné okolie budovy, po koryto potoka. Zvyšná časť areálu bola voľná príroda. Gróf Rudolf Chotek I. spomínal, že v 18. storočí mal kaštieľ záhradu inšpirovanú francúzskymi prvkami. V roku 1783 zavítal do Dolnej Krupej Gottfried Rottenstein, ktorý vo svojom cestopise píše o milej kaštieľskej záhrade, o 30 kávovníkov v oranžérii (skleník) a rôznych umeleckých dielach v exteriéri kaštieľa.
Parku venoval najväčšiu pozornosť Jozef Brunsvik. Koncom 18. storočia sa začína s výsadbou platanov, borovíc a prichádzajú prvé zásielky kvetov. Scestovaný a osvietený gróf si rád vypočul progresívne názory talentovaných odborníkov. Stalo sa tak i pri zveľaďovaní parku. Z roku 1802 sa zachovala prvá zmienka o tom, že v kaštieľskom areáli pôsobí renomovaný záhradný architekt – Anton Wynder, ktorý sa v písomnostiach objavuje až do roku 1815. Od roku 1813 zamestnával slávneho belgického záhradného architekta Henricha Nebbiena. Je teda zrejmé, že Nebbien upravoval park do finálnej anglickej podoby. Pri prácach sa objavuje i meno – Anton Pius Rigel, rakúsky architekt, ktorý ako posledný modernizoval kaštieľ. Nebbien prehĺbil jazero pred kaštieľom, i to ďalej v parku. Roky 1814 – 1815 boli pre zalesnenie parku kľúčové. Vysadilo sa obrovské množstvo rôznych domácich i zahraničných stromov, drevín a kvetov. Premyslené terénne úpravy počítali s budovaním rôznych miest, ukrytých v kaštieľskom parku. Po tvrdej práci sa v lete 1818 javili práce za skoro dokončené. Gróf bol z Nebbienovej práce nadšený a hrdo sa prechádzal po azda najkrajšom anglickom parku na území dnešného Slovenska. Viac ako 100 hektárový pozemok ukrýval na svojej ploche azda všetko – park, vinice, ovocné sady, lúky obklopené lesmi slúžiace aj ako poľovnícky revír atď. Keď Nebbien považoval svoju úlohu za splnenú, začal sa venovať bezprostrednému okoliu kaštieľa. Park bol pýchou, o ktorej sa často hovorilo aj za hranicami Uhorska. Celá prvá polovica 19. storočia umožňovala progresívny vývoj kaštieľa i parku. Vďaka nadštandardným finančným pomerom si rodina Brunsvikovcov najímala skúsených a pracovitých záhradníkov.
Koncom 19. storočia sa však park dočkal niekoľkých nepríjemných zmien. V tej dobe sa na rozlohe 114 hektárov už nedokázalo uživiť poctivou prácou toľko záhradníkov a pomocníkov, ako doposiaľ. Rodina začala myslieť viac prakticky a niektoré časti parku premenila na hospodárske pozemky. V tej dobe bol vlastníkom kaštieľa Rudolf Chotek II., ktorý bol vášnivým poľovníkom. Svoju pozornosť venoval zvernici na chov danielov a bažantnicu. Park však postupne upadal.